Betlémy v Lomanech 2017

Již v době adventní se desátým rokem na hájovně v Lomanech otevírá výstava betlémů. Betlémy jsou keramické, ze slámy, z papíru, vosku, nebo z překližky. Nejvyšší figury dosahují téměř jednoho metru. Co do šířky i 4 metry. Kostelní betlém z Brna – Husovic zachránil Jan Doležel  z Tatiné. Betlém je starý téměř 90 let. Ručně malovaný na překližce, zachovalo se jen torzo, přesto čítá přes 80 figur. Autor není znám.

Na karton namaloval a zapůjčil betlém sběratel z Rakovníka Tomáš Kapsa, figury dosahují výšky 80 cm. Na výstavu celkem zapůjčil 15 betlémů. Železničářský betlém maloval malíř Josef Ladislav Jícha z Plzně. Největší atrakcí pro děti je vláček, který betlémem projíždí. Nechybí betlém od Mikuláše Alše, Josefa Lady, východočeský betlém od Zdeňka Petíry, Karla Franty. Josef Wenig zhotovil Pražské jesličky. Velmi si vážíme a již několik let uchováváme 2 vystřihované betlémy od paní Plachetkové z Babiné. Pod hodinami najdete skládací myslivecký betlém. Celkem na výstavě shlédnete na 50 betlémů. Každou adventní neděli jsme měli hosty. Třetího prosince jsme zdobili perníčky. Další adventní neděli 10. prosince paní Johanka Müllerová vyprávěla o zvycích a betlémech na Vysočině.

Poslední adventní setkání s přáteli z Kaznějova (rodina Bartáskova) proběhlo 17. prosince. Velmi milou atmosféru dokreslila paní Šťastná hrou na varhany. O výstavu betlémů byl a je stále velký zájem.